Göz Hastalıkları

Göz hastalıkları; çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen, gözde meydana gelen görme yeteneğini kısıtlayan rahatsızlıklardır. Işık ayarı dengesiz ortamlarda uzun süre bulunmak, farklı hastalıkların bıraktığı hasarlar gibi faktörlerde çeşitli göz hastalıklarına neden olabilmektedir. Göz kapakları, göz zarı, gözyaşı kanalları, göz merceği ve gözü saran sinir dokularında oluşan tüm hastalıklarla göz hastalıkları ve cerrahisi birimi ilgilenmektedir.

Kliniğimizde göz hastalıkları ve cerrahisi biriminde; göz hastalıklarının tanı ve tedavisi uzman ekibimiz tarafından titizlikle uygulanmaktadır. Airpuff ve Aplanasyon Tonometreleri (göz tansiyonu ölçümü için), Biyomikroskop, Direkt ve İndirekt Oftalmoskop gibi bilgisayarlı ve manüel ölçme ile değerlendirilmektedir.

Katarakt

Katarakt çift görme, görünüşte bulanıklık, gece görüş açısının bozulması gibi işaretlerle kendisini belli eden, zamanla gözde görme yetisinin azalmasına neden olan bir göz hastalığıdır. Kataraktın en temel sebebi yaştır. Bunun haricinde özellikle şeker, diyabet hastalığı, astım, romatizmal hastalıklara bağlı olarak kullanılan kortizonlar, steroitlere bağlı olarak kendini gösterebilir. . Kataraktın tek tedavisi halk arasında fako olarak bilinen lazerle kısa sürede uygulanan ameliyattır.

Şaşılık

Gözlerimizde 6 adet göz dışı kas bulunmaktadır. Bu kaslarda kuvvet azlığı veya fazlalığı olması nedeniyle iki göz birbiriyle paralelliğini kaybedebilmekte yani şaşılık oluşabilmektedir. Şaşılık tedavisinde erken teşhis önemlidir bu nedenle çocukluk döneminde rutin göz muayenelerinin aksatılmaması önem taşımaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı nokta hastalığının belirtileri, görme azalması, cisimleri ve düz çizgileri eğik görme ve kaymalar, mesafeleri denk getirememe gibi sıralanabilir. Bu şikayetlere sahip olan hastaların hızlı bir şekilde göz hekimlerine muayene olmaları önerilmektedir. Sarı nokta hastalığı, genelde yaşa bağlı ortaya çıkar. Ailede sarı nokta hastalığı varsa genetik kökenden dolayı 50 yaş ve üzeri hastalarda yıllık takibinin yapılması önerilmektedir.

Glokom ( Göz tansiyonu)

Glokom; göz içi basıncının artmasıyla oluşan bir hastalıktır. Göz ağrısı ve kızarıklığı, görüşte bulanıklaşma, alın bölgesinde ağrı, baş ağrısı, mide bulantısı en sık rastlanan belirtileridir. Bu belirtilere sahip olmanız halinde mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Glokom, görme kaybına neden olabilen önemli bir sağlık problemidir.

Ektropiyum

Gözün alt kapağının dışa doğru dönmesine ektropiyum denilmektedir. Genellikle yaşa bağlı olarak kapak destek dokularının zayıflaması sonucu görülmektedir. Sulanma, batma, ışığa karşı hassasiyet ve görmede bulanıklık en sık gözlemlenen belirtileridir.Tedavisi  olan göz hastalıklarındandır.