Ortopedi

Ortopedi

Kas ve iskelet sistemi hastalıkları üzerinde çalışan Ortopedi ve Travmatoloji birimi, . kollar, bacaklar, leğen kemiği bölgesi, omurga gibi başlıca alanlar ile kemik, kas, damar, sinir, omurilik bağlantıları ile ilgilenir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gibi diğer birimler ile koordineli çalışan Ortopedi ve Travmatoloji birimi el cerrahisinde protez işlemlerine kadar geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.Ortopedi ve Travmatoloji biriminde yapılan işlemler şu şekildedir:

Spinal Cerrahi (Omurga Hastalıkları ve Cerrahisi): En sık görülen omurga eğrilikleri ile kırıklar temel tedavi alanlarını oluşturmaktadır. Omurgada doğuştan ya da sonradan oluşan skolyoz, spondilolistezis, spinal stenoz, Schuermann kifozu, omurga yaralanmaları, çıkıklar ve omurga enfeksiyonları teşhis ve tedavileri yapılmaktadır.

Diz Cerrahisi: Diğer eklemlere göre en fazla yüke maruz kalan dizde problem görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle spora başlamadan ısınmamak ve dizleri aşırı zorlamak bu alandaki kıkırdak dokusunda hasar oluşmasına, bağlarda kopmaya ya da menüsküste yırtılmaya neden olarak diz sağlığını bozabilir. Diz ekleminde meydana gelen menüsküs, eklem kıkırdağı, ön çapraz bağ ve kapsül gibi alanların yaralanmaları, septik artrit (eklem içi iltihaplanma), sinovit (eklem zarının kalınlaşması), diz ekleminin kireçlenmesi ve eklem içinde meydana gelen kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilmektedir.

Ayak Bileği Cerrahisi: Talus dome denilen bölgede tibia distal uç anterioerde sıkışma, osteokondral hasar, FHL tenosinovit gibi hastalıklar tedavi edilmektedir. Artroskopi yöntemi ile yapılan ayal bileği operasyonlarında fiberoptik aletler kullanarak eklem içlerinin görüntülü şekilde muayene edilir, meydana gelen hastalıklar ile yaralanmaların teşhis kolaylıkla tespit edilebilir. Artroskopi ile ufak birkaç cilt kesisi açılır. Çok küçük boyutlarda olan bu iz, açık ameliyata göre çok daha hızlı iyileşme gösterir. Operasyon ortalama 1 saat sürer ve hasta kısa sürede taburcu edilir. Ameliyattan birkaç gün sonra ayak üzerine basılabilir, hatta araba kullanılabilir.

Omuz Cerrahisi: SLAP lezyonu (biceps tendon hasarı), donuk omuz, impingement (kemik uzaması nedeniyle oluşan ağrı), omuz eklem çıkığı, tenisçi dirseği ve radius başı çıkığı gibi problemler kapalı ya da açık cerrahi operasyonlar ile tedavi edilir.

Bacak Eşitsizlikleri ve Boy Uzatma Tedavisi: Bacaklardaki eşit olmayan boy problemi ya da çarpık bacaklar İlizarov yöntemi sayesinde tedavisi yapılabilen ortopedik sorunlardandır. İlirazov yöntemi ile uzun bacağın kısaltılması ya da kısa bacağın uzatılması ile eşitlenebilmektedir.