Diş Hastalıkları

İmplant nedir?

Dental implant; ağızda eksik dişlerin yerine çene kemiği içerisine yerleştirilen, diş kökünü taklit eden titanyum vidalardır.

Dental implant tedavisi, eksik bir dişi değiştirmek için gerçekleştirilir. Kolayca çıkarabileceğiniz takma diş protezlerinin aksine, dental implantlar çene kemiğinize bir dizi küçük ameliyatla yerleştirilir.

Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Cerrahın implant yapılması ön görülen her hastanın sağlık geçmişini bilmesi bu sebep ile önemli bir husustur.

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Standart ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

Porselen Lamina Diş Tedavisi

Bu diş tedavisi, hemen herkese uygulanabilir. İlk seansta dişlerinizin aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Ardından dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyaliyle ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

Porselen Lamina Avantajları:  0,3 – 0,7 mm’lik aşındırmayla istenilen görünüm sağlanabilir ve işlem süresi ortalama 7-10 gün sürer. Dayanıklı, renkleri bozulmayan ve sağlam malzemelerden üretilirler. Porselen laminayla, dişleriniz doğal yapısı bozulmadan istediğiniz renk, şekil gibi estetik özelliklere sahip biçimde yapılabilir ve diş üzerinde ya hiçbir değişikliğe gidilmez ya da az bir düzeltme yapılır.Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür. Bu yüzden sigara ve benzeri nedenlerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını olabildiğince azaltır.Sigara, kahve, çay gibi dış etkenler ile renk değiştirmez. Materyal olarak çok kırılgandır; fakat mineye tam yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci yükselir. Örneğin, yapışmış bir veneer dişten bütün olarak sökülemez.

Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik bir müdahale gerekmiyorsa; 2-3 seansta yani 1 hafta içerisinde yeni bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum , dişe yapılan porselen kaplamalarda sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır.   Ağız içinde kötü tat ve koku yapma durumu yoktur.

Daha doğal gülüşlere sahip olmak ve beyaz dişlerle dikkat çekmek herkezin arzu  ettiği birşeydir. . Zirkonyum beyaz renge sahip olan saf maddedirKaplama yönteminde kullanılabilir olması için zirkonyum seramiğine dönüşümü gerçekleştirilir.İşlem yapılmadan önce lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Böylelikle işlem sırasında herhangi bir ağrı oluşumu meydana gelmeden tedavi gerçekleştirilir.

Kullanılan özel fırınlarda işlenip, üretildiği için kesinlikle zarar verme durumu yoktur. Daha doğal bir görüntü elde edilmesi sağlanır. Işık geçirgenlik özelliği olduğu için aynı zamanda ağız içinde koku yapma veya kötü tat oluşturma durumu yoktur.

Zirkonyum kaplama  işlemi  değişmekle birlikte    ortalama  4   5  gün  kadar   sürer.

Estetik Gülüş Tasarımı

Kişinin gülümsemesinin kendine özel hale getirilmesine gülüş tasarımı denir. Kişinin dişlerinin yapısı ve rengi, çene şekli, diş etlerinin boyutu, yüz şekli ve yaşı göz önüne alınarak; yüzüne en çok yakışan, sağlıklı, doğal ve estetik gülüş hekim tarafından planlanır ve hastanın özel istekleri doğrultusunda sağlanır.

Gülüş tasarımı uygulaması yapılan kişinin diş etleri doğal görünüme kavuşur, diş renkleri düzeltilir, çatlak ve kırık dişler onarılır, çiğnemeyi kolaylaştırarak kasların normalizasyonu sağlanır.

Gülüş tasarımı uygulamalarında her bireyin estetik beklentileri ve mevcut durumuna göre değişmekle birlikte aşağıdaki uygulamaların birkaçını veya tamamını içerebilmektedir.

Dişeti operasyonları

Zirkonyum ve tam seramik kaplamalar

Yaprak porselen uygulamaları

BONDİNG

Bonding , dişin doğal minesinden ayırt edilemez bir kompozit reçine tabakasının dişe yapıştırılmasını içerir. Bonding uygulaması yaklaşık bir saat sürer Dişin tamamen doğal ve sağlıklı görünmesini sağlayan kozmetik bir diş prosedürüdür. Materyal uzman diş hekimi tarafından şekillendirilir temizlenir ve parlatılır.

Uygulama, diş minesinin vücut tarafından emilmeyen bir malzeme ile güçlendirilmesi işlemidir. Dişlerdeki boşlukları doldurmak, daha çekici hale getirmek veya güçlendirmek için yapılır

Diş hekimi sertleşecek ve dişin bir parçası olacak bir yapıştırma malzemesi kullanacaktır. Bonding, dişin üzerine porselen esaslı bir materyal yerleştirilerek, daha sonra onu çevreleyen diş dokusuna kaynaştırmak için ateşlenerek hasarlı bir dişi restore etme yöntemidir. Bu işlem tipik olarak çürüme, travma veya hastalık nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüş dişleri restore etmek için kullanılır.

Estetik Dolgu

Estetik dolgu, dişlerde kompozit malzeme ile kişinin diş rengine sahip dolgu malzemesi kullanılarak daha doğal ve estetik bir gülüş tasarımı sağlamaktır . Kompozit dolgu halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.

Günümüzde amaç, uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem fonksiyonel biçimde tatmin edici olmasıdır . Bu nedenle hedef, dolguların da şekil ve renk olarak doğal diş formunda bulunması, dolgu sınırlarının belli olmaması ve kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesidir.

Rutin ağız bakımıyla estetik dolgularda deformasyon oluşmaz, dolgularda aralanma veya sızdırma olmaz. 6 ay ile 1 yıl arası kontrollerde estetik dolgularınızın bakımı gerçekleştirilir, cilaları yenilenir ve çok daha uzun kalmaları sağlanır. Özetle dolgunun ömrü, kişinin ağız bakımıyla doğrudan ilişkilidir.

Diş Beyazlatma

Beyaz ve sağlıklı dişler, insanlar arasında estetik açıdan oldukça büyük önem taşımaktadır ve daha beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.

Dişin renklenme sebepleri : hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme , amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme , bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı,  hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı , kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği ,,kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi,  travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme sayılabilir.

Uygulama tekniğine göre diş beyazlatma yöntemleri iki farklı türe ayrılır:  PowerBleaching: Ofis ortamında bir saat içinde gerçekleştirilen, beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 3-4 ton açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

Evde diş beyazlatma (Home Bleaching): Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır, günde 4-8 saat takılması gereklidir (renge ve jele bağlı olarak değişebilir).